کاهش ۹۰ درصدی قیمت فلفل دلمه‌ای در بازار/ صادرات کیوی به امارات از سرگرفته شد

کاهش ۹۰ درصدی قیمت فلفل دلمه‌ای در بازار/ صادرات کیوی به امارات از سرگرفته شد
عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار، خاطر نشان کرد: بعد از مرجوع کردن محموله فلفل دلمه‌ای از روسیه، قیمت این محصول در بازار داخلی 90 درصد کاهش پیدا کرد و این مسئله تولیدکنندگان داخلی را متضرر کرده است.

رشد اقتصادی - صدرالدین نیاورانی پیرامون تبعات مرجوع کردن محصولات کشاورزی صادراتی در ماه‌های اخیر، گفت: اهمال و کوتاهی برخی از صادرکنندگان و دفاتر قرنطینه‌ای باعث شد که پیامدهای این مسئله گریبان تولیدکنندگان داخلی را بگیرد و آنها نتواند محصول خود را به قیمت واقعی بفروش برسانند.

وی با بیان اینکه مشکل ایجاد شده در سطح وسیع نبوده است، خاطر نشان کرد: چند گلخانه در یک منطقه خاص از سمومی استفاده کردند که در روسیه شناسایی نشده باشد. همین مسئله باعث شده است گلخانه‌های که با استاندارد‌های بین‌المللی تولید می‌کنند نتوانند کالاهای خود را صادر کنند. قیمت صادراتی فلفل دلمه‌ای کیلویی 35 تا 40 هزار برای تولیدکنندگان تمام می‌شد که صادرکنندگان این محصول را کیلویی 40 تا 45 هزار تومان بفروش می‌رساندند.

این فعال اقتصادی با اشاره به توقف صادرات فلفل دلمه‌ای، گفت: بازار صادراتی این محصول متوقف شده است و از سوی دیگر نرخ این محصول در بازار داخلی نیز به کیلویی 3 یا 4 هزار تومان رسیده است و ما شاهد کاهش قیمت 90 درصدی فلفل دلمه‌ای در بازار داخلی بودیم.

نیاورانی با تأیید کیفیت محصولات کشاورزی، گفت: مسائل پیش‌آمده ریشه در کوتاهی‌های قرنطینه‌ای دارد و سم استفاده شده از سوی کشاورزان مشکلی نداشت. همانگونه که بارها به این مسئله اشاره شد سم و کود استفاده شده در محصول از سوی فدراسیون روسیه شناسایی نشده بود و همین مسئله باعث شد که این محموله مرجوع شود. باید راهکار مناسبی اندیشیده شود تا در سال‌های آینده، دیگر شاهد چنین اشتباهاتی نباشیم و کشاورزان در خرید و استفاده از سموم دقت بیشتری کنند و این مهم وظیفه وزارت جهاد کشاورزی به خصوص سازمان حفظ نباتات است.

وی بابیان اینکه مصرف فلفل دلمه‌ای موجود در بازار هیچ مشکلی برای مردم ایجاد نمی‌کند، افزود: اگر مصرف این موارد برای مردم مشکلی ایجاد می‌کرد بدون تردید ما این موضوع را اعلام می‌کردیم وزارت جهاد حافظ سلامت مردم و بازارهای صادراتی این است و این مسائل جزو اولویت‌های این وزارتخانه است.

نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، یزد، اصفهان و فارس را به‌عنوان مهم‌ترین تولیدکنندگان فلفل دلمه‌ای گلخانه‌ای عنوان کرد و افزود: برای تولید این محصول سرمایه‌گذاری عظیمی صورت گرفته شده است. باید مانع توقف تولید در این واحدهای تولیدی شویم بسته شدن یک واحد تولیدی مساوی است با بیکار شدن حداقل 50 کارگر.

این صادرکننده میوه ادامه داد: درخواست من از وزارت جهاد این است برای جلوگیری از زیان تولیدکنندگان داخلی با اعطای وام‌های بلاعوض یا انتخاب دیگر راهکارها چاره‌ای اندیشیده شود که آنها به حیات و بقا خود ادامه دهند.

وی درباره حل مشکل صادرات کیوی به هندوستان، گفت: برای رفع این مشکل دو هیئت ایرانی و هندی در حال بررسی مشکل هستند باید بگویم سم دیده شده در کیوی بیشتر فیزیکی است و روی پوست میوه مشاهده شده و سلامت داخل میوه تأیید شده است من امیدوارم که این مشکل به زودی حل شود چراکه ریشه‌ای نیست.

این فعال اقتصادی ادامه داد: امارات به مشکل رسیدگی کرده است و صادرات کیوی به امارات از سر گرفته شده است.

نیاورانی در پاسخ به این پرسش که آیا مسیر صادرات از مرز ترکمنستان به آسیای میانه برای ما باز شده است؟ خاطر نشان کرد: در گام نخست باید دید آیا کشورهای ثالث امکان حمل‌ونقل آنها می‌تواند جوابگوی نیاز ما باشد؛ متأسفانه امکان حمل‌ونقل ما به این کشورها و این کشورها به روسیه و کشورهای دیگر ضعیف است. ترکمنستان امکانات حمل‌ونقل برای تولیدات خود دارند و نمی‌تواند حداقل روزی 100 کانتینر برای صادرات محصولات ما اختصاص بدهد این مسئله ملزم به فراهم شدن زیرساخت‌های از سوی دو کشور است.

 

منبع: ایلنا

پربیننده‌ترین‌ها

آخرین خبرها

تخصیص ارز ترجیحی ۳ قلم کالا/ افزایش قیمت کالاهای اساسی قابل‌قبول نیست

پیش‌بینی ۱۵ هزار قبر برای مواقع بحرانی/ ۲۵ میلیون تومان؛ قیمت گرا‌نترین قبر/ ممنوعیت عکس بدون حجاب بانوان روی سنگ مزار

افزایش درآمدهای نفتی و غیرنفتی کشور در ماه‌های اخیر

آیا قاچاق تخم‌مرغ از کشور صحت دارد؟

حذف کارت بازرگانی اجاره‌ای

جریان صادرات سیب‌زمینی به ترکمنستان و برگشت ۵۰ تنی از ازبکستان

بنزین گران نمی‌شود

شناسایی ۲۶مبتلا به اُمیکرون در ایران تا کنون

کاهش مطالبات بانک سینا نتیجه ی اعتبارسنجی درست و رعایت بهداشت اعتباری است

روند با ثبات نرخ ارز در بازار؛ دلار ۲۷ هزار و ۴۰۱ تومان است

دلایل مرجوع شدن محموله سیب زمینی ایران/‌ آیا پای سموم چینی در میان است؟

تعطیلی تمام مراکز رمز ارز تا ۱۵ اسفندماه/ برق ادارات پرمصرف بعد از ۳ اخطار قطع می‌شود

زور صف‌های خرید بورس به صف‌های فروش نرسید!

مجلس چکش‌کاری‌های لازم را در بحث بودجه ۱۴۰۱ داشته باشد/ مردم تحمل فشار اقتصادی بیشتر از این را ندارند

امکان ثبت‌نام مجردها در نهضت ملی مسکن حذف نشده‌ است/ آقایان مجرد بالای ۲۵ سال از ۱۵ دی ماه ثبت‌نام کنند

۱۰۰ شهر در تنش شدید آبی

علت حادثه خط ۵ مترو اعلام شد/ راهبر قطار از لحاظ روحی و جسمی هوشیاری نداشت

بیمه آسیا برنامه عملیاتی خود را در نُه ماهه ۱۴۰۰ به طور کامل محقق ساخت

بورس با رفع ابهامات سبزپوش شد/ نرخ دلار و سکه به کدام سو می رود؟